fbpx

Cost Per Use

Ever wanted to buy something expensive, but feel it was a waste of money? Here’s a distinction you can use to figure out if you should.

Think about the cost per use.

The first time I did this was when I bought a fancy $900 office chair. That seemed a ludicrous amount of money to pay for a chair.

But I was starting to work from home and was going to spend 8+ hours a day sitting in that chair. It felt good and let me adjust it to ergonomics that keep me away from the Chiropractor. I concluded it was worth it because I was going to use it alot.

That was in 2013. I’m sitting in that chair now. I think it was worth the $900 bucks.

You can get more technical about it and figure out exactly how much you will use something.

For instance I have two pair of Thursday Boots. I probably wear one of them 5 days a week, maybe more. So that is 2.5 days a week. In a year that’s 130 times. For roughly 10 hours a day.

Thursday Boots are a quality product and their “honest” price isn’t cheap at $200. Their build quality is so I high I don’t know what the life expectancy is. It’s measured in years if not decades, and I’ll probably make a style change before they wear out. But for the sake of this bit of math, we’ll say I’m going to wear them for the next 3 years.

The Cost Per Use is ¢51.

That doesn’t take into account the added value of all the complements I get on how they look.

BTW the cost per use on the chair was around ¢43 per day.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

Interesting Stuff Every Week

Get a short email on Friday’s with:

   – a book suggestion,
   – a YouTube channel suggestion,
   – something to think about, 
   – a bonus.

Handcrafted for you by Ron.